Yünlü Kumaşlar

Paylaş
 

A-YAKMA DENEYİ: Yünlüler alev kaynağına tutulduğu zaman eriyormuş gibi bir yanma gösterir. Elde dağılan, kolay ezilen kömür bırakır. Yanık saç kokusu çıkarır.
B-MİKROSKOP DENEYİ: Yünlülerin lifleri balıksırtına benzer. Bu özelliği de başka hiçbir lifte yoktur.
C-DOKUMA DENEYİ: Yünlü kumaşlar elde kırıştırılmak istense bile buruşmazlar.
D-ASİTLERİN ETKİSİ: Yünlü kumaşları sulandırılmış asitler etkilemezler. Özellikle soğuk olursa zararı yoktur. Ancak yoğun asitlerde parçalanırlar.
E-ALKALİLERİN ETKİSİ: Sulandırılmış alkalilerde kaynatıldığında erirler. Parçalanıp
keçeleşirler.
YÜN: Koyundan elde edilir. En iyisi merinos, cheviot ve bunların melezi olan crossbred türü koyunların yünüdür. Kamgarn ve ştraygarn metoduna göre eğrilir. Kamgarn iplikler daha pürüzsüz bir yüzey sağlar.
ŞTRAYGARN: Kısa ve uzun lif ayrımı yapılmadan eğrilir. Kaba liflerden çorap, aba, battaniye, halı, kilim yapılır. Daha ince elyaflardan manto, palto, pardesülük kumaşlar yapılır.
KAMGARN: İnce, uzun ve parlak yünlerden yapılan ipliktir. Bir ön taramadan sonra ikinci bir tarama ile kısa lifler uzaklaştırılır.
MOHER: Türkiye, Güney Afrika ve A.B.D’de üretilen Ankara keçisinden elde edilir. Giyim eşyası olarak çok dayanıklıdır.
KAŞMİR: Çin, Kuzey Hindistan, İran ve Tibet’te üretilen Kaşmir keçisinden elde edilir. Yüksek kaliteli iplik yapımında kullanılır.
ANGORA: Tavşan tüyüdür. Çok pahalı ve yumuşaktır. Yüne eğirme esnasında kolayca karıştırılır. Yünle karışınca çok yumuşak bir tutum alır.
ALPAKA: Güney Amerika’da yetişen bir koyun türünden elde edilir. Kahverengi ve siyah olanlar en kıymetlisidir. Kazak, elbiselik kumaş ve iç çamaşırı yapılır.
DEVE TÜYÜ: Kendiliğinden dökülen deve tüylerinin taranarak ince ve kalın olanları ayrılıp eğirilmesiyle elde edilir. Kaba olanlar heybe, urgan, çadır bezi olarak; ince ve yumuşak olanlar ise elbiselik ve paltoluk olarak kullanılır. Sıcak ve soğuğu geçirmez. Su iticidir. En iyi kalite göğüs tüylerinden elde edilir.
LASTİKOTİN: Kamgam iplikle dokunan, ince esnek kumaşlardır. Erkek giyiminde ve kadın giyiminde tayyör, etek, ceket, pantolon, manto yapımında kullanılır.
KAŞE: Oldukça ince ştraygarn iplikle dokunmuş, yumuşak tuşeli kumaşlardır. Yüzeyinde şardonlama yapılmıştır.
ŞERJ: Kamgam iplikle yapılan düz renk dokumalardır. Bazen pamuk, polyester karışımlarında uygulanmaktadır. En çok pantolonluk olarak satılırlar.
GABARDİN: Şerjden daha kalın, sık dokunuşlu, dayanıklı kumaşlardır. Pantolon, pardesü, tayyör yapımına uygundur. Özellikle pardesülerde su geçirmezlik apresi yapılarak kullanılır.
ALPAKA: Kamgam atkı ipliği olarak alpaka veya tiftik kullanılır. Atkı ipliği genelde tek kat hazırlanır. Çözgü ise yün ipliğiyle hazırlanır. Çift katlı kamgam çözgü iplik tercih edilir.
TROPİKAL YAZLIK YÜN: İnce numaralı kamgam iplikle hazırlanmış yün polyester, yün tiftik veya yalnız yün kullanılmış kumaşlardır. Kumaş yüzeyindeki fazla tüyler, iplikler kesilmiş ve daha sonra yakılmıştır. Bundan dolayı yüzey pürüzsüz ve tüysüz görülmektedir.
TWEED: Kalın ştraygarn iplikler kullanılarak, çok renkli kabarcıkları, noktacıkları bulunan kumaşlardır.
FİLAFÎL: Genellikle bir açık, bir koyu çizgili olarak kamgam yün ipliği ile dokunur. Erkek giysileri ve tayyör yapımında kullanılır.
CHEVİOT (ŞEVİYOT): Ştraygarn ipliklerinden dokunur. Hafif tüylendirilme işlemi uygulanır.
YÜN (JORJET): Çok yüksek bükümlü kamgam ipliklerinden kullanılarak yapılmış kumaşlardır. Dayanıklı, ince, dökümlü duruşu olan kumaşlardır.
ÇUHA: Ştraygarn iplikle yapılmış, enden ve boydan çektirilerek özel olarak keçeleştirilmiş kumaşlardır. Yüzeyde hav tabakası oluşan bu türlü kumaşlar erkek elbiselerinde ve yeşil renge boyanarak oyun masası örtüsü olarak kullanılır.
DRA: Hafif parlak, yumuşak, düzgün dokunuşlu, iyi kaliteli kumaşlardır. Daha çok resmi elbiseler, frak ve smokin yapımında da kullanılır.
ABA: Oldukça kaba ve sert dokunuşlu kumaştır.
KEÇE (FÖTR): Ştraygarn ipliklerin iki veya daha çok kat yapılmasıyla elde edilir. Kumaşların yıkama, şardonlama gibi işlemlerden geçirilmesiyle keçeleşme sağlanır. Bu kumaşlar endenve boydan çok çeker. İyi cins olanları şapka yapımında, kalın olanları ütü masasında ve çoban kepeneği olarak kullanılır.
KREP: Çok yüksek bükümlü kamgarn iplikler kullanılmıştır. Krep adı verilen özel dokuma örgüsüyle yapılır. Yüzeyi pütürlüdür. Tuşesi serttir. Kadın elbiseliği olarak kullanılır.
MUFLON: Parlak, kalın, yatık tüylü bir kumaştır. Manto ve kışlık sabahlık yapımında kullanılır. Yünlü kumaşlar, daha esnek ve dayanıklı olup; sıcak tutma özelliğine sahiptir.

Bu yazı 1391 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM