Pamuklu Kumaşlar

Paylaş
 

A-YAKMA DENEYİ: Pamuklu kumaş oldukça parlak bir alevle çabuk yanar. İş çıkarmaz ve elde kolay dağılan kül bırakır. Yanık kâğıt kokusu çıkarır. Bütün bitkisel lifler yanarken bu koku meydana gelir.
B-MİKROSKOP DENEYİ: Pamuklu kumaşlardan çıkarılan iplikler mikroskopla incelenirse bükümlü bir yapıya sahip olduğu görülür.
C-ASİTLERLE YAPILAN DENEYLER: Pamuklu kumaşlar yoğun asitlerle muamele yapıldığı taktirde parçalanır. Sulandırılmış asitlerin ise pamuklu kumaşlara zararı yoktur.
D-ALKALİLERLE YAPILAN DENEYLER: Pamuklu kumaşlar sulandırılmış alkalilerde kaynatıldığı zaman yumuşak ve parlak bir görünüm kazanır. Kumaşa hiç zararı yoktur.
E-YIRTMA DENEYİ: Pamuklu kumaşlar kuruyken oldukça kolay yırtılırken, ıslaklık dayanıklılığı arttırdığından ıslakken zor yırtılırlar.

PAMUKLU KUMAŞ ÇEŞİTLERİ
Pamuklu kumaşlar hafif ve sağlam olup, serin tutma ve ter emme özelliğine sahiptir.
AMERİKAN BEZİ (KAPUT BEZİ): İnce ve kalın, sık ve seyrek olarak dokunmuş, ağartılmamıştır. (Kasar işlemi yapılmamıştır) Rengi açık sarıdır. Bu renge Ecru adı verilir.
PATİSKA: Apre durumuna göre yumuşak veya sert tuşesi bulunan, kasarlama işlemi yapılmış, beyaz renktedir. Özellikle yatak takımı ve çamaşır yapımı kullanılır.
MERMERŞAHİ: Patiskadan ince, kaşarlanmış kumaşlardır. Oldukça yumuşak ve incedir. Hafif tuşesi vardır. Beyaz renktedir.
PAMUK KADİFE: Kadife tekniği ile atkısı çözgüsü pamuktan yapılan, yüzlerinde hav bulunan kumaşlardır. Düz ve fitilli kadife gibi çeşitleri vardır. Üzerine desen yapılarak da kullanılabilir.
EKOSE: Çeşitli renklerde atkı ve çözgü ipliklerinin düzenli şekilde dokunmasıyla meydana gelen kumaşlardır. PÖTÜKARE Fransızcadan gelen bir kelime olup, bu tür bir kumaştır.Genelde kumaşlarda kareler görülür.

HAVLU: İlmekli yapıya sahip olan havlu kumaşların ilmekleri bazen yüzde, bazen de her iki tarafta görülür ve kumaşın tüm yüzeyini kaplar. Suyu ve nemi çok rahat çekerler. Genellikle plaj giysilerinde kullanılır.
BLUE JEANS: Çözgüsü siyah veya lacivert, atkısı beyaz sağlam ipliklerle yapılmış kumaşlardır. Kot veya denim ismiyle de piyasada bulunur. Blue Jeans yumuşatılarak kullanılmaktadır. Bu yöntemler “Taşlama”, “Ağartma”, “Kar yıkama” olarak tanımlanmaktadır.
Taşlama ve ağartma: Endüstriyel yıkama makinelerinde ponza taşı ve çamaşır suyu ile sürtme sonucunda kumaşın renginin açılması ve yumuşamasıdır.
Kar yıkama: Potasyum permanganat adı verilen madde, çamaşır suyu yerine kullanılır. Yine aynı yöntemle makinelerde ponza taşı ile ağartılır. Bu iki işlemde kumaşlar bol su ile çalkalanmalıdır.
Blue Jeans kumaşlar “ONZ” adı verilen İngiliz ağırlık ölçü birimi ile değerlendirilir. 1 onz=31.10 gr’dır. Kumaşın ağırlığı onz olarak belirtilir ve kısaca “oz” olarak yazılır.
Örneğin: 10 onz’luk bir kumaş dendiğinde 1 metresinin ağırlığı 311 gr. gelen kumaş anlaşılmalıdır.
TÜLBENT: Mermerşahiden daha seyrek dokunuşlu kumaştır. Bu kumaşa kasarlama işlemi yapılmıştır. Beyaz renktedir. Üzerine desen verilerek başörtüsü yapımında kullanılır.
GAZ: Tülbende göre çok seyrek dokunuşlu bir kumaştır.
BASMA: Basit ve seyrek kumaşlara, düz renk zemin üzerine, baskı yoluyla çeşitli desenlerin aktarılmasıdır.
OPAL: Oldukça yumuşak, hafif tuşeli kumaşlardır. Her rengi bulunur. Üzerine desen uygulaması da yapılır. Yıkanmaya elverişlidir. Daha çok bebek iç giyimlerinde, gömlek, bluz çeşitlerinde kullanılır.
POPLİN: Merserize edilmiş ince ve iyi bükümlü ipliklerden dokunmuş kumaşlardır. Opalden daha kalındır. Daha çok erkek gömleği yapımında kullanılır.
SATEN POPLİN: Yüzeyi oldukça parlak, beyazlatılmış merserize edilmiş iplikler kullanılan kumaşlardır.
PAZEN: Her iki yüzü de şardonlanmış (tüylendirilmiş) desenli kumaşlardır. Oldukça yumuşaktır. Kışlık giyim olarak kullanılır.
DİVİTİN: Tek yüzeyi tüylendirilmiş, kısa havlu kumaşlardır. Oldukça yumuşaktır. Pazene göre daha kalın ve sağlamdır. Kışlık giyim olarak kullanılır.

ORGANZE: Oldukça ince sert tuşeli bir kumaştır. Hafiftir. Seyrek dokunuşludur. Diri bir apre olarak kullanılır. Elbise, bluz, aksesuar yapımında değerlendirilir.
MÜSLİN: Oldukça seyrek dokunuşludur, yumuşak tuşeli ve ince yapısı vardır. Oldukça esnektir. Kolalı olarak şapkacılık ve benzeri yerlerde kullanılır.
MARGİZET: Bükümlü ipliklerle yapılmış, ince dokunuşlu kumaşlardır. Üzerine desen verilerek de kullanılabilir. Genelde yazlık giysi yapımında kullanılır.
PİKE: Tersi ve yüzünde, kabarık, çukurluk görülen bazen üzeri desenli, pütürlü kumaşlardır. Bu desen özel dokuma tekniği ile hazırlanır. Yatak ve masa örtüsü, döşemelik, yazlık giysilerde aksesuar olarak kullanılır.
ETAMİN: Gözenekli görünüme sahip, seyrek dokumalardır. İşlemecilikte ve giysilerde aksesuar olarak kullanılır.
PAMUK GABARDİN: İnce ve kalın cinsleri bulunan kumaşın üzerinde diagonal çizgiler görülür. Bu tür kumaşlara DRİLL ve TVVİLL adı da verilmektedir.
PAMUK JORJET: İpliklerin fazla bükümlü olması nedeniyle bürümcük görünüşlü, ince bir kumaştır. Bazı türlerine baskı yoluyla desen verilebilir. Yazlık giysi yapımında kullanılır.

Bu yazı 1224 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM