Kumaş Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Paylaş
 

FLANEL (FLANNEL) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Flanel Kumaş Örneği

FLANEL (FLANNEL): Başlarda, iç çamaşırı ve kadınların iç etekleri için kullanılmış olup, geleneksel olarak yumuşak ve seyrek dokunmuş, genellikle düz atkı ve çözgülü, yünlü bir kumaş türüdür. Zamanımızda çok farklı ağırlıklarda ve dokuma tarzlarında çalışılmaktadır. Çoğunlukla pantolon ve ceketlerde (blazerlar dâhil olmak üzere) kullanılır.

BUKLET (BOUCLETTE) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Buklet Kumaş Örneği
BUKLET (BOUCLETTE): Değişik kalınlık ve bükümde 2 kat ipliğin birbiri ile bükülerek, birinin diğeri üzerine bukleler meydana getirilmesinden oluşmuş kumaşa denir.

GABARDİN (GABARDİN) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Gabardin Kumaş Örneği
GABARDİN (GABARDİN): En kaliteli gabardin yün ipliğinden yapılmasına rağmen, koton ve insan yapımı elyaflardan da bu kumaş imal edilir. Üst tarafında diagonal olarak görülen çıkıntılardan tanınır. Çok sıkı dokunduğu için her türlü dış etkene karşı son derece dayanıklıdır.

JARSE (JERSEY) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Jersey Kumaş Örneği
JARSE (JERSEY): Örgü bir malı veya kumaşı tarif etmek için kullanılır. Genellikle yün veya yün karışık ipliklerden dokunur. Yapısı itibari ile esnemeye son derece uygundur. Çok kullanışlı bir kumaş türü olduğundan, elbise, etek, ceket, bluz yapılabilir.

KADİFE (VELVET) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Kadife Kumaş Örneği
KADİFE (VELVET): Genellikle pamuk veya insan yapın» elyaflardan imal edilir ve parça boyama şekli ile boyanır. Bir tarafı tüylü olup, traşlanarak düzgün bir görünüm sağlanır. Kalın olan cinsleri ev döşemesinde inceleri konfeksiyon sanayiinde ceket, manto, pantolon imalatında kullanılır.

KREP (CREPE) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Krepeli Kumaş Örneği
KREP (CREPE): Kumaşın dokuma esnasında çok sıkı bükümü veya kimyasal işlemler yolu ile buruşuk hava verilen çok hafif bir türüdür.

POPLİN (POPELİNE) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Poplin Kumaş Örneği
POPLİN (POPELİNE): Hafif sıkı dokunmuş pamuklu bir kumaştır. Çok çeşitli ağırlıkta poplin vardır fakat en fazla rastlanılam pijamalarda ve gömleklerde kullanılır.

ŞİFON (CHİFFON) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Şifon Kumaş Örneği
ŞİFON (CHİFFON): Hafif uçuşan ve genellikle ipekten imal edilen bir kumaştır. Dayanıklı olduğu kadar zariftir. Bu kelime aynı zamanda bir kumaşın ne kadar hafif olduğunu ifade etmek için de kullanılır.

TAFTA (TAFFETA) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Tafta Kumaş Örneği

TAFTA (TAFFETA): Bükülmüş ipek veya insan yapımı elyaflar ile yapılır ve kâğıda benzeyen kalitesi ile tanınır. İnce, yumuşak, parlak veya mat olarak imal edilir. Elbiseler, perdeler, döşemelik ve şemsiyeler için çokça kullanılır.

TVİD (TWEED) KUMAŞ ÖRNEĞİ
Tweed Kumaş Örneği
TVİD (TWEED): Bu isim orta ağırlıkta, biraz kabaca dokunmuş upuzun bir liste kumaşa verilebilir. Düz, ekose, çizgili, karışık fakat geleneksel olarak hepsinin yün olduğu desenleri vardır. Ceketlerde, pelerinlerde, mantolarda, takım elbiselerde, şapkalarda kulanılır.
PAMUK KUMAŞ ÖRNEĞİ
Pamuklu Kumaş Örneği
PAMUK: Milattan önce 1500-Milattan sonra 1500 yılları arasında Hindistan dünyanın pamuk endüstri merkezi idi. 13. Yüzyılda Japonya ve Çin’de de pamuk kullanılmaya başlandı. 1271’de Marko Polo tarafından Çin’den Avrupa’ya getirildi. Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfettiği zaman pamuk bitkisi burada vardı. Ve tekstil alanında kullanılmaktaydı. Pamuk bitkisi, nemli ve sıcak iklimi sever. Özellikle Amerika, Rusya, Çin, Hindistan ve Mısır’da az miktarda da Türkiye ve Sudan’da yetiştirilir.

KAPOK: Bitki tohumundan elde edilen bir başka elyaf türüdür. Tropik iklimi sever. Sarı renkli, yumuşak ve dayanıksızdır. Nem ve su çekme özelliği olmadığından can yeleği, yatak ve yastık yapımında kullanılır. Suda ıslanmaz.

KETEN KUMAŞ ÖRNEĞİ
Keten Kumaş Dokusu
KETEN: Tohumu ve lifi için yetiştirilir. Elyaf üretiminde dünyada %70 ile Sovyetler başta gelir. Bu ülkeyi Polonya, Fransa, Belçika, İrlanda, Romanya izler. Fransız keteni, parlaklığı; İrlanda keteni ise beyazlığı ile ünlüdür. Keten bitkisi, nemli havayı sever. Hasat sonrası bir hafta kadar tarlada kurutulmaya bırakılan bitkinin daha sonra havuzlarda ıslatılmak suretiyle lifleri elde edilir. Esnekliğinin az olması dolayısıyla çabuk buruşur. Pamuktan daha dayanıklıdır. Serin tutması bakımından, yazlık giyimde kullanılır.

KENEVİR
Kenevir Lif ve Mamul Örneği
KENEVİR: Bu bitki, lifi ve yağı için yetiştirilir. Dişi ve erkek türleri vardır. Dişi Kenevirin dallarının uç yapraklarındaki salgı türleri “esrar” denilen uyuşturucu maddeyi oluşturur. Kenevir bitkisinden lif üretimi aynen keteninki gibidir. Parlak sarı ve esmer renklidir. Genellikle sicim, halat, yelken, çadır bezi, çuval, halı çözgü ipliği yapımında kullanılır.

JÜT
Jüt Kumaş Örneği
JÜT: Tropik iklimi sever. Dünya üretiminin % 80’i Hindistan ve Pakistan tarafından karşılanır. Bitkiden lif üretimi, keten ve kenevir gibi havuzlama yöntemi ile yapılır. Çok ucuza mal olduğundan genelde çuval ve giyim aksesuarı yapımında kullanılır. Ayrıca ev dekorasyonunda da kullanılır.

RAMİ
Rami Lif Örneği
RAMİ: Çok yumuşak ve ipek gibi parlaktır. Gerilmeye karşı, pamuk ve ketenden daha dirençlidir. Ama esnek değildir. Bükülmez. Yangın hortumları, balık ağı, araba örtüsü, yelken bezi, değerli sofra takımları ve kâğıt para yapımında kullanılır.

MANİLA KENEVİRİ
Manila Keneviri Örneği
MANİLA KENEVİRİ: Filipinlerde yetişir. Bıçak ve makine yardımı ile yaprağın etli kısmı lifli bölgeden ayrılır. Kuruyan lifler havuzlanır. Daha sonra, çırpma suretiyle lif demetleri ayrılır. Parlak ve sağlam lifleri vardır. Nem çekme özelliği azdır. Yelken bezi, gemi halatı ve gemici eşyası olarak kullanılır.

SİSAL KENDİRİ
Sisal Kendiri Mamul Örneği
SİSAL KENDİRİ: Manila keneviri gibidir. Çok sağlam ve tuzlu suya dayanıklıdır. Asya ve Amerika’nın bazı bölgelerinde ve özellikle Doğu Afrika’da yetişen bir bitkinin yaprağından elde edilir. Sisal, yalnız başına veya koko ipliği ile birlikte hasır dokumasında, gemi halatı ve kaba kumaş yapımında kullanılır.

KOKO
Koko Lifi Örneği
KOKO: Hindistan cevizi meyvesinin üstünü örten lifli tabakadan elde edilir. Seylan, Hindistan ve Pakistan’da yetişir. Elyaf elde edilmesi için Hindistan cevizi kabukları 6-12 ay nehirde bekletilir. Sonra çamurları yıkanır. Odun tokmaklarla dövülür. Ve ayrılan elyaflar temizlenir. Havada kurutulur ve eğrilir. Hasır, gemi halatı, çuval ve fırça yapımında kullanılır. Sert fakat elastiktir. Suya karşı çok dayanıklıdır.

KAUÇUK KUMAŞ ÖRNEĞİ
Kauçuk Kumaş Örneği

KAUÇUK: Tropik iklimde yetişir. Ham kauçuğa “Lateks” denilir. Pamuk veya viskonla karıştırılarak kemer, korse, varis çorabı yapımında kullanılır. Ayrıca kauçuktan su geçirmezlik apresinde de faydalanılır.

Bu yazı 5010 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM