Keten Kumaşlar

Paylaş
 

A-YAKMA DENEYİ: Pamuk gibi oldukça çabuk, parlak bir alevle yanar. Hafif yanık kağıt kokusu çıkarır. Parlak, beyazımsı bir kül bırakır.
B-DOKUMA DENEYİ: Keten kumaşların sert bir tuşesi vardır. Çabuk buruşurlar. Ancak daha dayanıklıdır.
C-MİKROSKOP DENEYİ: Keten liflerinin mikroskopta görünüşü boğumludur. Enine kesitinde ise köşeli bir yapıya sahip olduğu görülür.
D-ASİTLER VE ALKALİLERLE YAPILAN DENEYLER: Keten kumaşlar pamuklu kumaşlara göre asitler ve sulandırılmış alkalilerden daha az etkilenir. Oldukça dayanıklı bir yapısı vardır.

KETEN KUMAŞLARIN ÇEŞİTLERİ
Keten, kenevir ve jüt karıştırılarak dokunmuş kumaşlardır. Sık yıkama yapılabildiği için  ve yazın serin tuttuğu için, yazlık giysilerde ayrıca masa örtüsü yapımında kullanılır. Ketenden yapılan kumaşlar pamuklu kumaşlara göre daha pahalı, sert ve dayanıklıdır.
DÜZ KETEN: Örgüsünde sıklığı oldukça fazla kumaşlardır. Genelde masa örtüsü, yatak takımı olarak kullanılır.
DÖŞEMELİK KETEN: Perde, örtü olarak kullanılan oldukça sağlam kumaşlardır. Yüzeyi pütürlü görünümdedir. Yüksek bükümlü ipliklerle çeşitli örgülerde yapılır.
İŞLEMELİK KETEN: Nakış, işleme gibi uygulamaların yapılabilmesi için iri gözenekleri bulunan, oldukça sert apreli bir kumaştır.
PANAMA KETEN: Panama örgüyle iki atkı, iki çözgü ipliği ile beraber yapılan kumaşlardır. Yüzeyi parlak ve yumuşaktır. Sıklığı oldukça fazladır. Elbise, bluz, etek gibi giyimlerde kullanılır.
KUMLU KETEN: Yüzeyi pürüzlü, yüksek bükümlü iplikler kullanılmış kumaşlardır. Çok sağlamdır. Düz renge boyanarak perde yapımında kullanılır.
ÇUVAL BEZİ: İri gözenekleri bulunan tuşesi sert ve kaba bir kumaştır.

Bu yazı 1469 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM