İpekli Kumaşlar

Paylaş
 

A-YAKMA DENEYİ: Doğal ipek eriyormuş gibi köpüklenerek yanar. Yanarken saç yanığı kokusu çıkarır. Suni ipek ise yumuşak ve siyah kül bırakarak yanar. Hafif kâğıt kokusu çıkarır.
B-MİKROSKOP DENEYİ: Doğal ipek bükümlü silindir boru şeklinde görünür. Suni ipek ise her tarafı aynı kalınlıkta silindir görünümündedir.
C-DOKUMA DENEYİ: Doğal ipek gıcırtılı bir ses çıkartarak kıvrılır. Buruşmaz. Buruşturularak bırakıldığında hemen yayılır. Suni ipeğin ise oldukça kaygan bir tuşesi vardır.
D-ASİTLERLE YAPILAN DENEYLER: Sulandırılmış asitlerden doğal ve suni ipekler etkilenmez. Yoğun asitlerde ise parçalanırlar.
E-ALKALİLERLE YAPILAN DENEYLER: Sulandırılmış alkalilerden doğal ipekler etkilenir. Yoğun alkalilerde ise erirler. Suni ipekler ise etkilenmezler.
İPEKLİ KUMAŞLARIN ÇEŞİTLERİ
Tabii ipek liflerinden veya tabii liflere yapay ipek lifleri karıştırılarak dokunmuş kumaşlardır. Tabii ipek kumaşlar parlak ve yumuşak olup, düşüşleri güzeldir.

TAFTA: Doğal ipeklerden yapılabildiği gibi suni ipeklerden de yapılır. Atkı ve çözgü sıklığı çok fazladır. Oldukça serttir. Renkli iplikler kullanılarak ışığa göre renk değiştiren “Jan Jan” tipleri de kullanılmaktadır.
FAY: Yüzünde taneler halinde kabartılar bulunan atkı iplikleri oldukça kalın olan bir çeşit taftadır.
MUARE: Fay veya tafta gibi kumaşların üzerinden kızgın silindirler geçirilerek daireler dalgalar şeklinde perdahlanmış kumaşlardır. Işıkta çok parlak görünüm sağlarlar.
ŞİFON: Işığı geçiren ince, yarı saydam kumaşlardır. Tek katlı ipliklerle yapılır. Oldukça yüksek bükümlü olan bu iplikler doğal veya suni ipekten olabilir. Üzerine desenler de yapılabilir. Fantezi giyimlerde ve eşarp yapımında kullanılır.
PONJE: Şifon apresi verilmiş, düzgün olmayan taneli bir görünüşe sahip ince bir taftadır.
FLORANTİN: İlk defa Floransa’da dokunduğu için bu ismi alan kumaş, taftadan daha ince ve hafiftir.
İPEK EMPİRME: Empirme sözcüğü Fransızca’da baskı anlamında kullanılır. Bunlar doğal veya suni ipek iplikleriyle dokunmuş, desenli kumaşlardır. ŞANTUNG adı verilen yüzeyi pürüzlü kumaşlar bu gruba girer. Yumuşak, kaygan, parlak görünümleri vardır.
İPEK SATEN: Floş, rayon, ipek iplikleriyle dokunan kumaşlarda örgü satendir. Kumaş adını örgü cinsinden alır. Yüzü çok parlak ve kaygandır.
KREP: Dokumasında yüksek bükümlü iplikler kullanılmıştır. Krep örgüsüyle dokunmuş, yüzeyi kıvırcık görünümdedir. Bu tür kumaşlara Krep-De-Şin de denir.
İPEK KADİFE: Tüylü kumaşlardır. Kadife tekniği ile dokunmuş havlu kumaşlarda bazen desen uygulaması da yapılmaktadır. Elbise, etek, manto gibi giyimlerde kullanılır.
DOĞAL İPEK
Doğal ipek elyafı, Doğu Asya (Çin ve Japonya) ile birkaç Akdeniz ülkesinde yetiştirilen “Bombyx Mori” denilen ipek böceğinin türüdür. Milattan önce 2600 yıllarında ipek Çin’de biliniyordu. Uzun yıllar ipek elyafının üretimi Çinliler tarafından sır olarak saklanmıştır. O zamanlar ipek böceği yumurtalarını yurt dışına çıkaranlar idam cezasına çarptırıldıktan Çinliler ipek üretimini uzun yıllar tekellerinde tuttular. İpekten dokunmuş kumaşlar o zaman da yakın doğu üzerinden Avrupa’ya ulaşıyordu.
Müslümanların istilaları sonunda, 8. yy.da ilk defa Ispanya’da üretilmeye başlanmıştır. Ispanya’dan İtalya ve Fransa’ya geçmiştir. Günümüzde dünyada ipek üreten ülkeler sırasıyla Çin, Hindistan, İtalya, İspanya, Fransa, Avusturya, İran, Türkiye, Yunanistan, Suriye, Bulgaristan ve Brezilya’dır.

İpek böceği ve ipek elyafının üretimi çok dikkatli ve maharet isteyen bir iştir. Dişi ipek böceği 350-400 yumurta yumurtlar, 20-25 derecede tutulan yumurtaların kuluçka süresi 8-12 gündür. Bu süre sonunda yumurtalardan çıkan kurtçukların ağırlığı 5 mg, boyları ise 2-3 mm kadardır. Kurtçuklar 5 öğün dut yaprağı verilerek beslenir. 20-30 gün boyunca kurtçuklar devamlı yer, 4 kez deri değiştirir. Tırtıl haline gelip, boyu 5-9 cm kadar olduğunda 5. Devreye LAVRA devresine girerek, içerisinde olgunlaşıp, kelebek haline geleceği kozayı örmeye başlar. Tırtıl, 8 rakamına benzeyen hareketleri yaparken, bir sıvı salgılar. Bu viskos sıvı havada elyaf halinde katılaşır. Böylece tırtıl 4-5 gün süre içinde dışını koza ile kaplar. Bu süre zarfında kozayı ören lifçiğin boyu 2000-3000 metreye ulaşır. Kozanın ilk örülen kısmı olan dış kısmı, iç kısmına nazaran daha düzensiz (inceli-kalınlı) ve yapışkan maddesi daha boldur. Bu bakımdan kozanın iç kısımlarından daha kaliteli elyaf (Filament) elde edilir.
Tussur veya Tussah ipeği denilen yabani ipek ise Hindistan ve Çin’de üretilen cinslerden elde edilir. Bu cinsler meşe yaprağı yer.
İPEK İPEKÇİLİĞİNDE KULLANILAN TERİMLER
GREJ (Ham İpek): 2 veya daha fazla ham ipek ipliğinin bir arada sarılıp, hafif büküm verilmesi ile elde edilir. Organze ve ibrişim yapımında kullanılır.
ORGANZE: En iyi kozalardan yapılır. Her biri hafif bükülmüş birkaç grej ipliğinden ibarettir. Bu iplikler çift kat edilerek iplikteki orijinal bükümün ters yönünde tekrar bükülür. Organze yüksek gerilme istendiğinde çözgü ipliği olarak kullanılır.
İBRİŞİM İPLİKLERİ: Genellikle düşük kaliteli kozalardan yapılır. Organze ipliği gibi elde edilir. Çift kat ipliğe çok hafif büküm verilerek hacimli (şişkin), gerilme gücü yüksek bir iplik elde edilir. Atkı ipliği olarak uygundur.

Bu yazı 1583 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM