Bahçenizde Kış Güneşinin Parlamasını İster misiniz?

Paylaş
 

Mimari yapılara bile sonradan eklenebilen saydam yarı kapalı bahçeler evinizin içinde ayrı bir dünya yaratacak.

Evinizin içerisinde kış güneşim yok mu diyorsunuz? Hiç endişelenmeyin, bunu oluşturmak mümkün. Hangi cephede konumlandırmalıyım diye sorularınız bulunabilir. Bunların da cevapları yazımızda olacak. Sandığımızın aksine güney cephedeki kış bahçeniz yaz mevsiminde sıcak, kuzey cephedeki de kışın soğuk olmaz. Nasıl bir ortamda rahatlarım ve hangi bahçeler bana huzur verir sorularını kendi içinizde sorarak cevaplarına göre kış bahçenizi dizayn edebilir ve arzu ettiğiniz konuma yerleştirebilirsiniz.

Eviniz kış bahçesi oluşturmak için uygun değilse, tavanı cam olan ufak bir kış bahçesi hazırlayabilirsiniz. Çelik konstrüksiyonu ve duvarınızda koyu renkler tercih etmelisiniz ki mekanınızı daha büyük gösterebilesiniz. Ayrıca koyu tonların baskın görünmesini de kontrast renkleri kullanarak azaltabilirsiniz.

Bu iki mekanda devamlılık hissini sağlayabilmek için bahçenizde kullanmakta olduğunuz zemin kaplamalarını kışın bahçenizde kullanarak sağlayabilirsiniz. Kışın elde etmek istediğiniz açık hava tesirini, taş görünümlü yer kaplamalarıyla sağlamanız mümkün. Bir başka husus, sıcak ve bunaltıcı havalarda kış bahçenizin kapılarını pencerelerini evinize açarak bu alanı açık havaya dahil edebilirsiniz.

Resimleri Büyük Görebilmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız

Kış bahçenizi farklı tasarımlarla dekore edebilirsiniz. Canlı bitkiler ve ağaçlar, hasır mobilyalar, tavandan sarkan sarmaşıklar ile dekorlar gibi… Canlı bitkiler ve ağaçlar, hasır mobilyalar, tavandan sarkan sarmaşıklar ile canlı doğayı kışın da evinizde hissedebilirsiniz. Tavanında cam kullanılan kış bahçelerinde güneş ışınlarından zarar görmeyen hasır mobilyalar tercih edilmelidir. Bu sayede ürünlerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Tavanı cam olan kış bahçelerinde, stor perdeleri kullanarak güneş ışınlarından korunabilirsiniz. Kış bahçenizin yazın daha iyi havalandırılmasını istiyorsanız, kapı seçimlerinde Fransız pencerelerini tercih edebilirsiniz.

Kış bahçenizin dekorasyonu, konumuyla tercihlerinize yön verecektir. Mutfağınızın yanına eklediğiniz kış bahçenizi; tavana asılan eski bir kristal avize, yemek masası ve koltuklar ile tamamlayabilirsiniz. Kış bahçelerinde çokça kullanılan ferforje mobilyalar temizleme ve kullanım bakımından uğraş istemediği gibi, mekana da romantik, hoş bir hava katar. Bir ya da çift cepheli duvar olan kış bahçelerinde, daha aydınlık bir hava katmak için cam tavan kullanabilirsiniz. Duvarın kenarlarına koyacağınız geniş yapraklı bitkiler, ihtişamlı tablolar ve mobilyalar kış bahçenizin duvarını sıcak bir hava katabilir. Mekana hareket kazandırmak için ise mobilya minderlerinde renkli kılıflar kullanabilirsiniz.

Kış bahçelerinizin evinize bağlı olması gerekmez. Geniş bir bahçeniz var ise onu arzu ettiğiniz yere koyabilirsiniz. Evinizde küçük bir kır evi yaratmak isterseniz eğer, eskitilmiş ahşap kullanıp cephelerinde de cam kullanırsanız neden olmasın? Kış bahçenize renk katan canlı çiçekler ve bitkiler varken, doğayla da iç içe olmanızı sağlar. Kış bahçenizde pivot, , sürme, kanat, vasisdas açılma özelliğine sahip pencereler tercih etmeniz daha kullanışlı olur. Tüm cepheye açılan pencere istemezseniz eğer, çatıya yerleştirilebilen havalandırma pencerelerini kullanabilirsiniz. Bilhassa kış bahçeniz ev ile bağlantılıysa eğer, havalandırma sorunu sıklıkla yaşanabileceği için, havalandırma penceresi kullanmanız önerilir.

Okunmaya Değer Notlar;

Saksı bitkilerini kullanarak kış bahçenizin romantik havasını tamamlayabilirsiniz. Sulak alan bitkileri ve etli yapraklılar, kapalı mekanda da yetiştirilebilen ve fazla uğraş istemeyen bitki olup bu tür mekanlarda kullanılan örneklerdendir.

Kış bahçenizin dekorasyonunu tamamlamak için yeşil saksı bitkilerinin yanı sıra vazolara yerleştirilebilen mevsim çiçekleriyle tamamlayabilirsiniz. Yapacağınız bu aranjman, renkli çiçeklerle mekanın canlı görünmesini sağlayacaktır.

Bu yazı 1124 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM